این نخستین بار است که اوباما وعده‌های کاخ سفید را مدون و مکتوب ارائه کرده است و طی آن توضیح می‌دهد دفتری در وزارت امور خارجه آمریکا برای اجرای برجام تاسیس خواهد شد.

به نقل از نشریه نیویورک تایمز، باراک اوباما در آخرین تلاش برای تصویب برجام در کنگره، طی نامه ای به کنگره تاکید کرده است که آمریکا در صورت لزوم یک جانبه فشارهای اقتصادی و گزینه نظامی را علیه ایران حین اجرای برجام و فراتر از آن اعمال خواهد کرد.

در نامه ای که روز نوزدهم آگوست خطاب به نماینده ی دموکرات نیویورک “جرالد تادلر” نوشته شده اما سایر دموکرات های نگران درباره توافق را نیز شامل می شود، اوباما اقداماتی را که آمریکا فراتر از توافق انجام خواهد داد توضیح می دهد. وی تکرار کرده است که توافقی که به دست آمده قابل تغییر نیست.سایر دموکرات ها می گویند طی این نامه، اوباما تاکید کرده است تحریم هایی که بر حسب توافق لغو می شود، گام به گام قابل اعمال دوباره است تا مانع از تخطی ایران شود. وعده اوباما برای به کارگیری کمیسیون چند ملیتی برای پاسداری از توافق در راستای ممانعت ایران از تکنولوژی های هسته ای نیز مطلب جدیدی است که در این نامه درج شده و اوباما به صراحت وعده داده است که تلاش های متشرک فشرده فعلی اسرائیل و آمریکا در منطقه را افزایش دهد.

اوباما نوشته است: اگر ایران یک گام به سمت سلاح هسته ای بردارد، تمامی گزینه ها برای آمریکا حتی گزینه نظامی برقرار است و در تمام دوران اجرای توافق نیز برقرار خواهد ماند.وی وعده کرده است که کمک به سپر موشکی اسرائیل را افزایش دهد و تکنولوژی های نقشه کشی و کشف تونل را در اختیار رژیم صهیونیستی بگذارد و همکاری خود را با اسرائیل و کشورهای عرب منطقه خلیج فارس افزایش دهد تا با اقدامات ایران در یمن مقابله شود