امیرحسین چگونیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، درباره شکل‌گیری تشکل‌های سیاست‌زده دانشجویی اظهارداشت: برخی تشکل‌های دانشگاهی، نه اسلامی هستند و نه حتی دانشجویی و بهترین عبارتی که برای این تشکل‌ها می‌توان بکار برد، تشکل‌های یکبار مصرف انتخاباتی است. برخی تشکل‌ها محور فعالیت‌های خود را به صورت دیکته شده از بزرگان خود در بیرون از دانشگاه دریافت می‌کنند و در چاپ نشریه، برگزاری مراسم و حتی اعلام مواضع خود، استقلال ندارند و تابع هستند.

وی افزود: تشکل دانشجویی در گام اول باید مدافع حقوق دانشجو باشد، اما این تشکل‌ها به جای اینکه مدافع دانشجو باشند و نگذارد حق دانشجو پایمال شود، از اشتباهات و خطاهای فلان مسئول دفاع می‌کنند و همه اشتباهات را به گردن دیگران می‌اندازند تا مبادا حامیانشان زیر سوال بروند.

وی درباره فعالیت تشکل‌های سیاست زده گفت: این تشکل‌ها و اعضای فعال آن، چه در نشریات و رسانه‌های خود، دارای استقلال رای نیستند و عموما مطالب نشریات، کانال‌ها و... را کپی‌برداری می‌کنند و یا محتوایی را  به صورت جریانی به این تشکل‌ها می‌دهند.

چگونیان با بیان اینکه تشکل‌های دانشجویی پادوی احزاب سیاسی نباشند گفت: تشکل‌های سیاست زده با شعار قشنگ و فریبنده آزادی به میدان می‌آیند اما در اصل عمله سیاسی دیگران هستند حامیان این تشکل‌ها،  نه دانشجو هستند و نه سنخیتی با جریان دانشجویی دارند و دنبال جریان سازی اهداف سیاسی خود هستند.